Experience Balkan Blog

Egy különleges love storyt szeretnénk megosztani a világ leghíresebb gólyapárjáról, akikről számtalan újság írt éveken keresztül, de még a New York Post is szentelt egy videót nekik azzal a címmel, hogy "Ez a gólya romantikusabb, mint a férjed".
Népviseleti gyűjtemény és szobabelsők A soknemzetiségű Balkán kulturális örökségével leginkább a dalokon keresztül találkozunk. Vagy elmegyünk egy néptánc előadásra, ahol a lépések, ritmusok és mosolyok mellett lenyűgöznek a gazdagon hímzett ruhák is.
Találkozás a szarajevói kalligráfus művésszel, akinek a legismertebb munkája a Gázi Hüszrev bég mecset díszítése Az Oszmán Birodalom uralma a Balkánon 150 év helyett nagyjából 450 évig tartott, ezért a térség több területén a lakosság elég nagy része tért át az iszlám vallásra. Ez az építészetre és a művészetre is jelentős hatást gyakorolt. Amíg például egy katolikus templomban Jézus, Mária és a szentek képei, szobrai vesznek minket körbe, addig az iszlám istentiszteleti helyein, a mecsetekben emberábrázolással egyáltalán nem fogunk találkozni.
December elején visszatekinteni az augusztus eleji albániai nyaralásra jobban átmelegít, mint egy bögre forralt bor. Az Experience Balkan és az AlmaVía Travel által szervezett út címe Albánia természeti csodái volt, csúcseseménye pedig a túrázás az Albán-Alpokban. Ugyan mindenki fel volt készülve, hogy jó melegben fogunk felkapaszkodni a hegyre, de ekkora forróságra talán senki sem számított.
A sorozat záró részéhez érkeztünk.A szarajevói War Childhood Museum (Háborús Gyermekkor Múzeum) által lejegyzett, Srebrenicát túlélt gyermekek történetei közül hetet a www.experiencebalkan.hu blogján is közreadtunk.  Az Experience Balkán a múzeum tudtával és engedélyével osztotta meg itt az elbeszéléseket magyarul.
26 éve, 1995. július 11-én történt a srebrenicai népirtás Boszniában. Olyan emberek visszaemlékezéseivel idézzük fel azoknak a napoknak az eseményeit, akik akkor 3-16 éves gyerekként élték azt át, ahogy örökre elszakítják őket a szeretteiktől, vagy – ahogy a lenti történetben olvasható – élték túl tinédzserként a kivégzésüket.
Újabb két visszaemlékezéssel folytatjuk. Olyan fiatalok történetével, akik akkor még csak 10, illetve 5 évesek voltak. Az Experience Balkán a múzeum tudtával és engedélyével osztja meg itt az elbeszéléseket magyarul.
A legjobb nemzetközi játékfilm kategóriában Oscar-díj esélyes a Quo Vadis, Aida? című boszniai háborús filmdráma. Reméljük, hogy a film április 25-én elnyeri az arany-szobrocskát és magyarul is minél hamarabb eljut hozzánk. A film 1995 júliusában, az ENSZ kelet-boszniai potocari bázisánál játszódik és egy fordító szemén keresztül mutatja be, hogy a bosnyákok min mentek keresztül azokban a napokban.
Bulgáriában a legtöbbet adományozók egyike egy koldusnak hitt öreg apó volt, Dobry Dobrev, vagy ahogy a helyiek ismerik Dobry apó. Már a neve is azt jelenti, hogy „jó”, de sokan tartják róla, hogy Isten küldötte volt, és a tisztelői már a szentté avatását is javasolták. 2017 előtt akár találkozhattunk is vele, ahogy a kopottas, egyszerű, régi bolgár népviseleti ruhájában, kezében műanyag pohárral kéregetett Szófiában, többnyire az Alexandr Nyevszkij székesegyház lépcsőjénél.